Kacířská myšlenka o agilním koučování

08.03.2021

Když jsme s Jirkou Pilným nedávno seděli u kafe a přes mikrofon si pochvalovali, jak to kafe krásně voní, prodebatovali jsme se až ke kacířské myšlence o tom, že agilní koučink vlastně není vždycky koučink.

Od vzniku Agile manifesta uběhlo letos 20 let. Od té doby se agilní přístupy těší vzrůstající oblibě u firem i jednotlivců. V souvislosti s tím narostla také poptávka po rolích agilních koučů. Mnohdy ve všemožných kombinacích a obměnách.

Jak to s tím koučinkem v agilu vlastně je?

Kouč je člověk, který (v ideálním případě) nemá na váš problém názor. Respektive má, ale nechá si ho pro sebe. Koučink je totiž především o podpoře v hledání vlastní cesty a nalézání vlastních řešení. Kouč neškolí, neradí, nebude vás aktivně směrovat k řešení nebo vám předkládat vlastní zkušenosti.

V rámci "agilní praxe" ale zpravidla hledáme člověka s dobrou orientací v agilním světě. Jsme rádi za předchozí praktickou zkušenost, vítáme znalost agilních přístupů a technik, nezřídka i dané oblasti byznysu. Očekáváme také schopnost agilní principy předávat a aktivně podporovat v životaschopnosti napříč organizací.

Tohle všechno od Agile kouče chceme, protože právě jeho zkušenosti a znalosti jsou zárukou, že nám rychleji pomůže najít tu naší "best practice". Rychleji se adaptujeme na nové pořádky a budeme efektivnější jako celek.

A právě proto je jednou z nejdůležitějších kompetencí Agilního kouče právě mentoring.

Mentor totiž předává svoje zkušenosti, znalosti i dovednosti tomu, kdo je potřebuje získat. Působí jako průvodce v určité oblasti nebo tématu a pomáhá nalézt správný směr či řešení. A nemusí se vždycky nutně jednat jen o vztah mezi profíkem a "nováčkem". Může to být třeba sdílení specifických znalostí a dovedností mezi zkušenými kolegy v určité oblasti.

Pokud se ale prezentuji jako kouč, mělo by být podmínkou se mimo agilní svět, orientovat také v koučinku a koučovacích technikách. Mělo by mi být jasné, kdy koučuji a kdy už ne. Jestli vůbec koučuji a jestli možná vůbec.

Schopnost koučovat je v podporování práce týmů velmi důležitá. Ať už fungujeme v agilním prostředí nebo mimo něj. Koučink ale není jednoduchá praktika. Nenaučíme se jí za víkend a nestačí znát pouze GROW. Fandím tedy všem agilním koučům, kteří jsou mimo profíky na agile také profesionálními kouči a zatím je jich jako šafránu.

A my se nebojme hledat ty, které opravdu potřebujeme. Vždyť "Agile mentor" přece vůbec nezní zle.