Agile, HR a teologie

08.10.2022

Že tohle by nešlo dohromady? Ale jistě!

Před necelým tři čtvrtě rokem jsem zrealizovala svůj kariérní pivot. Po bezmála dvaceti letech už mě přestalo bavit plavat ve známých vodách, opustila jsem svoje "teplé místečko" HR šéfky a skočila na vlnu, která mě už dlouho bavila a zajímala - agile.

Jak mi v mojí nové roli pomáhá moje předchozí profese? A jak můj koníček na večer - studium teologie?

Zkušenost je k nezaplacení.

S léty zkušeností zjistíte, že to většinou všude funguje stejně. Často větou, že "u nás to funguje jinak."  V HR jsem hodně pozornosti věnovala procesům. Nejsem zvyklá hodnotit věci optikou jednoho týmu, ale dívat se na ně optikou většího celku. S oblibou jsem říkala, že žádný z procesů, jehož jsem součástí nezačíná ani nekončí se zdmi mé kanceláře. To samé platí bez výjimky a pomáhá mi i nyní. V práci s týmem, stejně jako v podpoře SM komunity.

Aniž si to vždycky mnozí uvědomují, právě v HR dílně vzniká a vede se řada dlouhodobých a  komplexních organizačních změn. Jen jsme si nezvykli nazývat je transformacemi, kterými v mnoha případech do posledního puntíku jsou. Pokud už tedy máte zkušenost s vedením nějaké komplexnější  změny na organizační úrovni, bezpochyby vám bude k užitku také v agilně transformačních aktivitách.

Je to hlavně o lidech.

To platí v IT stejně jako v HR. Překvapivě s týmem i komunitou nepracuji jinak, než jsem to dělala jako HR. Pořád stejně je pro mě důležitá hodnota a porozumění tomu, co společně tvoříme, interakce a atmosféra v týmu, podpora samostatnosti i angažovanosti lidí, se kterými dělám i odstranění překážek v dosažení našeho cíle. Jen schůzky se mění, zájem zůstává.

Nestahujte gatě, když brod je ještě daleko a věřte.

Mějte respekt, ale věřte ve znalosti a zkušenosti, které už máte. Nepodceňujte se zbytečně!

Věřte v práci lidí i týmů, která může být s novou rolí mimo vaši "sféru vlivu". No a modlete se! :-)

Jestli je pro mě něco opravdu těžké, tak vyrovnat s opuštěním pozice v boardu. Ne proto, že by se mi stýkalo po vlastní kanceláři nebo cedulce na dveřích. Ale určitě po kompetencích a odpovědnosti, která je s takovou rolí spojená. 

Tak se nebojte opouštět známé vody. Je to totiž skvělý pocit. Vědět, že dokážete plavat dál!